Shia-Online.ir - شیعه آنلاین - اشتباه حجة الإسلام دهنوی در برنامه گلبرگ شبکه 3
14468 13:11 - 13 مهر 1389
اشتباه حجة الإسلام دهنوی در برنامه گلبرگ شبکه 3

این امر در حالی است که بعضی از مراجع تقلید در گذشته و حال نسبت به جواز این مساله فتوای صریح داده اند که یکی از این مراجع، حضرت آیت الله سید «صادق روحانی» که اخیرا حتی در سایت ایشان بخشی به طور خاص به این موضوع و پاسخ به ابهامات پیرامون آن اختصاص داده شده است.
به گزارش شیعه آنلاین، چندی پیش کارشناس برنامه «گلبرگ» که هر هفته روزهای پنج شنبه به بررسی مشکلات جوانان و زوج های جوان می پردازد، به طور آشکار و با اعتماد بنفس کامل اقدام به تحریف فتوای برخی مراجع تقلید نمود.

حجة الاسلام دهنوی در این برنامه هنگامی که در مورد «ازدواج موقت» صحبت می کرد با قاطعیت گفت: هیچ مرجع تقلیدی تاکنون ازدواج دختر باکره را بدون اذن پدر جائز ندانسته و اگر در آینده! کسی پیدا شد و این امر را اجازه داد به آن عمل نشود بهتر است.

گفتنی است این امر در حالی است که بعضی از مراجع تقلید در گذشته و حال نسبت به جواز این مساله فتوای صریح داده اند که یکی از این مراجع، حضرت آیت الله سید «صادق روحانی» که اخیرا حتی در سایت ایشان بخشی به طور خاص به این موضوع و پاسخ به ابهامات پیرامون آن اختصاص داده شده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه رجوع کنید.

همچنین متن یکی از پاسخ های حضرت آیت الله روحانی به این شرح است: شرط رضایت پدر برای صیغه دختر شرط کافیست یا شرط لازم؟ مختصراً توضیح فرمایید.

جواب: باسمه جلت اسمائه؛ نه کافی است نه لازم یعنی چنانچه دختر بالغه و رشیده باشد و خوب و بد را تشخیص دهد اذن پدر و رضایت او شرط صحت صیغه دختر نیست.
 


برچسب: اشتباه - حجة الإسلام - دهنوی - برنامه - گلبرگ - شبکه

ناشناس
12 آبان 1394
آقای دهنوی آدم بی سوادی است. صحیتهایش بسیار سطحی و آبکی است.
زهره
04 شهریور 1394
سلام لطفا ایمیل حاجآقا دهنوی رابرام بفرستید
ناشناس
02 بهمن 1393
سلام ايميل حاج اقا رو برام بفرستيدممنون
raha
09 مرداد 1393
سلام لطفاایمیل حاج آقادهنوی روبرامبفرستید.باتشکر.
مهسا
17 تیر 1393
با سلام خدمت حاج آقا دهنوی و مجری محترم برنامه گلبرگ.من الان 36 سالم و به دلیل مخالفت برادرم با زدواجم به دلایل اهمیت بسیاری هن مرتکوز مجردم از اون موقع یا خواستگار ندارم یا خوب نیستن.این موضوع خیلی آزارم میده.چندین بار مرتکب گناه شدم .خیلی به ازدواج تمایل دارم.لطفآ لظفآ مرا راهننمایی کنید.با32 تشکر.از اهواز
جمیله
29 دی 1392
لطفا شماره تلفن یا ایمیل ادرس حاج اقا دهنوی را برایم بفرستید
ممنون میشم
امير
18 اسفند 1391
بله نظرات آيات عظام درسته. اما شايد بهتر باشه طبق نظرات مراجع (اعلم) عمل بشه نه هر مرجعي. بنده قصد بي احترامي ندارم اما يکي از شروط انتخاب مرجع تقليد (اعلم ) بودن ايشان است.
زهرا
08 تیر 1391
بنام خدا
مراجع تقلید در ازدواج موقت و دایم برای دختر باکره اذن پدر را شرط می دانند
مراجع آقایان:/امام خمینی / خامنه ای / بهجت / سیستانی/ مکارم شیرازی / موسوی اردبیلی/ صانعی / صافی گلپایگانی/وحید خراسانی/نوری همدانی /سبحانی/جوادی عاملی/زنجانی
/
مليحه
21 فروردین 1391
سلام همه حرفادرست ولي ازدواج موقت شايدبه پسراسيب نرسونه ولي دخترداغون ميشه پس بهتره جووناروبه تشکيل خونواده تشويق کنيد
مليحه
21 فروردین 1391
سلام همه حرفادرست ولي ازدواج موقت شايدبه پسراسيب نرسونه ولي دخترداغون ميشه پس بهتره جووناروبه تشکيل خونواده تشويق کنيد
مجتبی
17 اسفند 1390
ازدواج موقت و دائم تفاوتی ندارد که دوستان موضع گیری می کنند. شما ازدواج دائم را هم می توانید 1 روزه طلاق بدهی و تمام کنی. مهم توافق دو طرف هست. ولی شروطش تقریبا با هم برابر است.
اعم از رضایت خود دختر،رضایت پدر، عده نگه داشتن، مهریه و ...،فقط در نفقه و سرپرستی بچه تفاوتهایی است.
در ضمن دوست عزیز استفاده از آیات فقهی همینطوری نیست. شما علم رجال و درایه و حدیث و صرف و نحو و ... را باید بگذرانی تا بدانی کدام حدیث را می شود استفاده کرد.مثل اینکه از روی کتاب پزشکی دارو بخوری!!!
مجتبی
17 اسفند 1390
سلام. اولا عموم آقایان در سنین رشیده بودن احتیاط واجب می دانند.
ثانیا این آقایانی که ذکر کردید کی مرجع تقلید شدند. اگر کسی رساله داد که دلیل بر مرجعیتش نمی شود. مرجعیت روالی در بین ما دارد که بنده که در حوزه هستم این را در این آقایان ندیدم. همین آقای صادقی تهرانی وقتی بنده رفتم منزلشان کلی کتاب رایگان برای ترویج مرجعیتشان دادند. کاری که صانعی هم می کرد. مرجعی که دنبال مرجعیت باشد به هیچ نمی ارزد.
مهسا
05 اسفند 1390
واقعا براتون متاسفم با اين طرز تفکر مزخرفتون. بهتر نيست بجاي اينکه دنبال صيغه کردن دختران باکره باشيد به فکر تشکيل خانواده باشيد
ناشناس
27 بهمن 1390
دسلام بر اقای دهنوی و مجری برنامه گلبرگ از برنامه بسیار خوبتان متشکرم .اگر میشود در مورد جوانان پسر که قصد ازدواج دارند ولی خیلی سخت گیر و مظطرب هستند توضیحی بفرمائید.ممنون میشوم.09159649455
سيدعلي
07 بهمن 1390
اذن پدر لازم نیست!
به اطلاع همه دوستان میرسانم عده زیادی از مراجع گذشته هم نیز اذن پدر را شرط صحت عقد چه دائم و چه موقت نمیدانستند از جمله شهید اول و ثانی که اکثر مبانی فقهی ما از کتابهای ایشان است
علی
25 دی 1390
دوست عزیزی که سایت به این گندگی را راه انداخته ای حداقل سری به سایت جامعه مدرسین میزدی و میدیدی که مراجع جائزالتقلید فقط شش نفرند و اسم این استاد گرامی در آنجا نیست

اخر هر مجتهدی که مرجع نیست عزیز برادر!
ناشناس
21 مهر 1390

جناب آقاي دهنوي کارشناس و عالم اند خودشون
اين همه آيت الله ها رو واسه خودتون نگه داريد
الکي الکي هر کي يه آبت الله واسه خودش ميگه
صابر
20 شهریور 1390
این افرادی را که شما به عنوان مرجع تقلید ازشون نام بردید فکر نکنم اولن روحانی باشند اگه روحانی هم باشند احتمالن درس اسلام معکوس یاد گرفتن و از مردم بره ره هستن این فتوا های احمقانه را از کجا آوردید از خدا بترسید
امير علي
30 مرداد 1390
به نام خدا

با سلام

اولا اين خبر چه لزومي داشت براي پخش شدن؟
اگر واقعا مي خواستيد يك اشتباه مهم را تصحيح كنيد اولا بايد اثبات كنيد اشتباهي صورت گرفتهشما اصلا توجه داريد كه رشيده بودن به چه معنايي است؟
آيت الله مكارم شيرازي در بخش استفتائات سايتشان شبيه همين فتوا را دارند و در آنجا آورده اند دختر باكره بالاي 30 سال نياز به اذن پدر ندارد.
علي
19 خرداد 1390
به نام خدا

مومن قبول دستور خدا
اما اين شرايط همان ازدواج است اما چرايي انجامش مهم است
ايشان ممکن است اشتباهي کرده باشند اما مومن بايد خطاي مومن را بپوشاند.
۱۰۰۱ نکته مفيد گفته شده است شما همه را گرفتيد به يک اشتباه چسبيده ايد

شما خودتان باشيد حاظريد دخترتان را با اين شرط عقد کنيد؟
آزاد
04 خرداد 1390
من دختريم ۲۶ ساله و متعصب و مغرور که اين اخلاقامو هم زياد دوستشون ندارم ولي نمي تونم کنار بزارم. تا حالا فقط يه ژسرو دوست داشتم که نشد به هم برسيم دليلش هم غرور من بود که نمي تونستم بهش دوست داشتنمو نشون بدم. الان هم با آقايان زيادي در ارتباط هستم که به من ابراز علاقه مي کنند ولي من نمي تونم قبول کنم يعني خودمم از يکيشون خوشم مياد ولي به وقتش که بايد بگم اصلا غرورم اجازه نميده. الان يه آقا ابراز علاقه کرده بهم ولي نميدون چکار کنم من هش بي محلي کردم ولي ازش خيلي خوشم مياد حالا چکار کنم دوباره علاقه اون بهم برگرده و علاقه خودمو ثابت کنم؟ممنون
يابن يس
24 اردیبهشت 1390
ماکه تاحالااسم روحاني به عنوان مرجع تقليد نشنيديم!!!!!!!!!اگرهم باشه خدمتشون عرض کنيدشماچطورتشخيص ميديد که يک دخترخوبوبدشو ميفهمه؟پدرش بهترميدونه ياشما اگرهم اينطور باشه ميتونه ازدادگاه اذن براي ازدواج بگيره به همه اونايي هم که به اين قانون معترضن توصيه ميکنم به آثاررواني آن توجه کنن وفقط امروز ونيازهاي امروزشونو نبينن درضمن اين حرفو اززبان يک دختر ميشنويد موفق باشيدوهيچ وقت به راهکارهاي حجت الاسلام دهنوي شک نکنيد
ناشناس
16 اردیبهشت 1390
اولا انسان جايز الخطاست
ثانيا مراجع تراز اول نظرشان همين است
ثالثا واقعا بدون اجازه پدر نباشد بهتر است
یکی
12 فروردین 1390
نظر خودتون و مرجع تقلیدتون رو انجام بدید ببینید سنگ رو سنگ بند میشه؟یک مشت اعصاب داغون دل له شده بچه بی کس محصول این کارهاست.مکارم اخلاق نیست که کار به این جاها میکشه.
ناشناس
26 اسفند 1389
من دختر ۳۴ ساله هستم. من هم به ازدواج موقت نياز دارم. فکر کنم اين خلاف شرع است که من تنها باشم چون اذن مي خواهد.
محسني
20 اسفند 1389
با سلام خدمت آقاي دهنوي من نزديت به دوسال ازدواج کردم در اين دوسال مشکلي نداشتيم ازچندماه پيش بهانه گيري همسرم شروع شدميگفت مابهم نميخوريم واز اين حرفا بعد متوجه شدم با پسرمجردي ارتباط دارد لطفا مراراهنمايي کنيد زندگي کنم يا....
پرياازادبخت
12 اسفند 1389
واقعا شماخيلي احمقين كه افكارخرافي وتبعيض اميزتون روباوقاحت جلوي دوربين ميگيدومارومسخره ي همه ي دنيا ميكنيد. شمامردسالاري وحق خيانت به مردو دادن و لال شدن زن و اسمشو ميذارين بحث كارشناس.
الهام
23 بهمن 1389
سلام به نظر من اگر اقای دهنوی این حرف رو زدن واسه این بوده که احترام بزرگترها حفظ بشه وگرنه شرط مستحبه نه لازم
بنده ی خدا
19 مهر 1389
با سلام به نویسنده گرامی. مرجع تقلید هر شخص با دیگری متفاوت است . و نظر مراجع محترم تقلید در بسیاری از موارد با هم تفاوت دارد و بستگی به تفسیر آن مرجع تقلید از آیه مبارکی از قرآن کریم دارد. این دلیل نمی شود که اگر مرجع تقلیدی نظر دیگری را قبول نداشت آن مرجع اشتباه می کند!
مثلا حضرت آیت الله بهجت ازدواج دختر باکره بدون اذن پدر را جایز نمی دانند. اما حضرت آیت الله شاهرودی این امر را جایز می دانند . این دلیل بر اشتباه هیچ کدام نیست و بسته به تفسیر ایشان می باشد!
در مورد برنامه گلبرگ هم ، این برنامه یک برنامه زنده است و ممکن است گاهی از این اتفاقات در برنامه های زنده رخ دهد!
علي
19 مهر 1389
اين فتوي براي ترشيده ها بهتر است
حسيني
17 مهر 1389
تا اونجا که ميدونم مرحوم آيت الله العظمي بهجت هم اجازه ي پدر رو احتياط مستحب ميدونستن
آسو
16 مهر 1389
ازدواج موقت که همان فحشاي ديني است با ازدواج که امري مقدس است فرق دارد
فرهاد
16 مهر 1389
با اين اراجيف فساد را توجيه و ترويج نکنيد. بعضي ها دوست دارند هر دختربچه اي را که ديدند گولش بزنند و بدون اجازه اولياي او ...!!!
سياوش اکبري
15 مهر 1389
خاك بر سرتون .چرا نظرمو منتشر نكرديد؟اين همه كامنت نوشتم.لاقل هر كدومو كه دوست داشتين منتشر مي كرديد. مگه حرفي خلاف واقع گفتم. ؟مگه سخن امام معصوم با دليل بيان نكردم؟شما دقيقا مصداق آيه هستيد كه نوشتم كه كتمان كنندگان آيات الهي مورد لعن لعن كنندگان قرار گرفتن.الذين يكتمون ما نزلناه.............ويلعنهم لاعنون.واسلام علي من التبع الهدي
میثم
15 مهر 1389
امام باقر (علیه السلام) فرمودند : زنی که مالک نفس خود (آزاد) باشد و سفیه، مجنون و کودک نباشد، در چنین حالی شوهر کردن او بدون اجازه ولی جائز است.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند : هر زنی که مایل است اگر مالک نفس خود باشد ( یعنی کنیز یا دیوانه نباشد ) به ازدواج خودت در آور و اگر آن زن بخواهد می تواند وکیل بگیرد.

امام صادق(علیه السلام): باکره و غیر باکره مساوی هستند و ازدواج باید با اجازه ی خودشان باشد و هیچ زنی را نکاح نمی توان کرد مگر به امر و رخصت خودش.

ابو عبد الله (علیه السلام) فرمودند : باکره می تواند بدون اجازه پدرش ازدواج کند.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند : اگر دختر راضی شود بدون رضایت پدرش ازدواج موقت نماید،اشکالی ندارد.
از کتابِ ازدواج موقت، هدیه آسمانی
هم چنین مرجع عالیقدر شیعیان حضرت آیت الله العظما خامنه ای مانند بسیاری دیگر از مراجع ، در شرایطی که دختر احتیاج به ازدواج دارد و خواستگاری دارد که کفو وی است ولی پدرش ممانعت می کند، اذن ولی را لازم نمی دانند.
ناشناس
15 مهر 1389
خيلي ديگر از فقهاي سابق و فعلي هم در اين خصوص فتوا دارند .
محمد مهدي
14 مهر 1389
فتواي مراجع تقليد اصلي كه اعلميت آنها مسلم است يعني حضرات آيات عظام سيستاني، وحيد، شبيري و صافي حجت است. اذن پدر واجب است. در ضمن حاكم شرع مي تواند حتي اگر واجب نباشد، به حكم ثانويه آن را واجب كند.
سياوش اكبري
13 مهر 1389
شما که به اين موارد توجه داريد خوب بود نظر ديگر مراجع را نيز مي اورديد


بعضی دیگر از مراجع محترم تقلید نظیر حضرات آیات عظام جناتی ، روحانی ، شاهرودی ، صادقی تهرانی ، غروی علیاری ، گرامی ، اردبیلی و …اذن پدر را برای دختر رشیده باکره لازم نمی دانند.

حضرت آیت الله العظمی جناتی

اذن پدر در ازدواج دخترى که بگونه کامل مصلحت و مفسده را درک مى‏کند و تحت تأثیر احساسات قرار نمى‏گیرد، شرط نیست و اختیار با خود اوست.

حضرت آیت الله العظمی روحانی

بسمه تعالی؛ چنانچه رشیده باشد , اذن پدر در ازدواج دائم و متعه شرط نیست و رضایت خودش کافی است

حضرت آیت الله العظمی شاهرودی

چنانچه دختر بالغه وعاقله ورشیده باشد وصلاح وخیر وشر خود را تمیز بدهد ، مثلاً بتواند معاملات مهمه را انجام بدهد ، عقد او بدون اذن پدر صحیح است .

حضرت آیت الله العظمی صادقی تهرانی

مساله 629 – هیچ گونه ولایتی از هیچ کس بر دختر رشیده باکره نیست ( اذن پدر لازم نیست )

حضرت آیت الله العظمی غروی علیاری

به نظر ما دختر باکره مطلقا اذن پدر را نمی خواهد.

حضرت آیت الله العظمی گرامی

اذن پدر برای دختر رشیده باکره لازم نیست.

حضرت آیت الله العظمی اردبیلی

(مسأله 2835) اگر دختر باکره‏اى که به حدّ بلوغ رسیده و رشیده است – یعنى مصلحت خود را تشخیص مى‏دهد – بتواند امورات خود را اداره کند و بیم آن که فریب بخورد در میان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج کند، احتیاجى به اجازه پدر یا جدّ پدرى خود ندارد


ارسال نظر

نام
ایمیل
سایت/وبلاگ
* نظر
کد امنیتی  
 

   

آخرین اخبار
محکومیت انفجار الأحساء توسط سازمان دیدبان حقوق شیعیان

انگیزه های عربستان سعودی در تنش آفرینی و تقابل با ایران

جزئیات مناظره با یکی از سران فرقه ضالّه احمد بصری کذّاب

این مسجد را الحشد الشعبی تخریب کرد یا آل خلیفه؟!

کتاب "در شُعاع جانان" منتشر شد

توصیه یکی از مراجع تقلید قم به دولتمردان کشور آذربایجان

موسیقی حرام است حتی اگر بر آن نام هنر بگذارند

ثبت شکایات فاجعه منا همچنان ادامه دارد

سید حسن خمینی: به ظلم راضی نشویم

داعش اسپانیا را تهدید کرد

داعش به لیبی فرار می‌کند

پیام‌ رهبر‌ معظم انقلاب‌ به‌ انجمن‌های‌ اسلامی‌ در اروپا

محاصره غزه ۱۰ ساله شد

فرار داعشی‌ ها به دلیل کاهش دستمزد

طالبان در نشست قطر شرکت می کند

نفوذ جریانی در حوزه و روحانیت

مفتی اعظم عربستان شطرنج را حرام اعلام کرد

عکس آیت‌الله حکیم در حال عزیمت به بیمارستان

بازی جدید عربستان علیه ایران این بار در الجزایر

قبایل عربستان؛ بازیگران جدید در جنگ قدرت آل‌سعود